Pondělí 23. května 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Jihočeský kraj

Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Prachatice byla vyslána k ohlášenému požáru pole k obci Strunkovice nad Blanicí, části obce Malý Bor. Zároveň byly svolány jednotky SDH obcí Vlachovo Březí, Netolice, Bavorov a místní dobrovolná jednotka, která k požáru přijela jako první.

Její velitel po provedeném průzkumu podal zprávu, že hoří pole vzrostlého ječmene, a to na ploše přibližně jeden hektar. Požár se větrem dále rozšířil na strniště v rozloze přibližně dva hektary. Až po hodině a půl se podařilo zasahujícím hasičům zabránit dalšímu šíření, velitel zásahu nahlásil, že požár je lokalizován. Zcela uhašen byl požár přesně v 18 hodin. Škoda způsobená požárem činí 50 000,–, hodnota uchráněného majetku byla stanovena na 100 000,–. Příčinu vzniku požáru šetří vyšetřovatel HZS ve spolupráci s Policií ČR.

K dalšímu požáru obilí došlo na poli u obce Rohozná. K požáru byla vyslána profesionální jednotka ze stanice Strakonice, vyjely také jednotky SHD obcí Štěkeň, Kestřany, Písek a Rovná. Hasiči se po půl čtvrté po úplném dohašení vrátili zpět na základny.

Na místě zůstala pouze jednotka SDH obce Rovná, která až do večerních hodin zajistila dohled nad požářištěm. Požár způsobil škodu za 120 000,–, hodnota uchráněného majetku je 250 000,–.

Škoda ve výši 80 000,– byla vyčíslena po požáru čtyř hektarů obilí a čtyř hektarů slámy, které hořely u obce Drhovle, části obce Drhovle Ves. Operační důstojníci k požáru vyslali profesionální hasiče ze stanice Písek, na požářiště se dostavily také jednotky SDH obcí Pamětice, Písek, Kestřany, Sedlice a Drhovle.

Již po čtvrthodině se hasičům podařilo zabránit dalšímu šíření požáru. Zasažené pole pak bylo oboráno traktorem z místního zemědělského družstva. V 15:08 hodin velitel zásahu nahlásil, že požár je zcela uhašen. Zásahem hasičů byl uchráněn další majetek v hodnotě 300 000,–. Příčinu vzniku požáru šetří vyšetřovatel HZS ve spolupráci s Policií ČR.

V důsledku technické závady na tlakové hydraulické hadici vytekl v Údolní ulici v Táboře na vozovku hydraulický olej. Olejová skvrna se táhla přesně dle jízdy jeřábu přibližně kilometr a půl až na křižovatku s Budějovickou ulicí a dále pokračovala přes Budějovickou do ulice Chýnovské.

Zde pak končila pod nepojízdným jeřábem. Táborští hasiči zasypali vyteklý olej sorbentem. Policisté mezitím odklonili provoz ze znečištěných ulic. Použitý sorbent pak z vozovky zametli pracovníci Technických služeb města Tábor.

Zásah čtyř jednotek hasičů si vyžádal požár strniště u obce Řepice. Požár zničil přibližně dva hektary a šířil se na blízký les. Zasahující hasiči ze stanice Strakonice ve spolupráci s dobrovolnými hasiči obcí Řepice, Strakonice a Štěkeň však požár rychle zastavili a již krátce po 12. hodině velitel zásahu nahlásil, že i zcela zlikvidovali.

Díky rychlému zásahu všech jednotek byl uchráněn majetek v hodnotě 150 000,–, škoda způsobená požárem činí 10 000,–. Příčinu vzniku požáru šetří vyšetřovatel HZS.